mapa strony       newsletter       english
Jak powiedziec dziecku o rozstaniu?

Powiedzenie o rozstaniu swojemu dziecku jest bardzo wazne – najlepiej zrób to wspólnie z zona (mezem), choc na pewno nie bedzie to latwe. Ten moment jest jednak kluczowo wazny dla waszego dziecka ze wzgledu na okazanie jednosci rodziców w obliczu dramatycznej sytuacji w ich zwiazku. Dziecko nie moze poczuc, ze bezpowrotnie traci jednego z rodziców. Poniewaz zapamieta te rozmowe do konca zycia, przygotuj sie do niej najlepiej jak to mozliwe: umów sie precyzyjnie z druga strona co powiecie, nie mów nic negatywnego o mamie/tacie dziecka, nie sprzeczaj sie z nim/nia. Kiedy powiedziec? Jak najszybciej po tym, gdy ostateczna decyzja zostala podjeta. Dzieci domyslaja sie o wiele wiecej niz to sie wydaje doroslym, zwlaszcza mezczyznom.

Na rozmowe z dzieckiem zarezerwujcie sobie duzo czasu, niech nic wam nie przeszkadza (wylacz telewizor, scisz komórke itd.). Nie oczekuj zbyt wiele od dziecka („ze mnie zrozumie”) – zwlaszcza male dzieci nie wiedza jeszcze co to milosc, malzenstwo, zdrada, rozwód.



Podczas rozmowy o rozstaniu bardzo wazne jest to, co mówisz, ale zwlaszcza JAK to mówisz. Dzieci rozumieja emocje, odczytujac twoja mowe ciala. Jesli jestes zdruzgotany(a), przygnebiony(a), roztrzesiony(a) i okazujesz to nie mogac sie opanowac, twojemu dziecku prawdopodobnie tez sie udzieli ten stan.



Co powiedziec? Mlodszym dzieciom trzeba dac wyjasnienie proste, jednoznaczne i uczciwe – co nie oznacza wchodzenia we wszystkie drastyczne, dorosle szczególy. Nie badz sedzia. Nie klam. Powiedz na przyklad tak:



Tata i ja od dluzszego czasu próbowalismy sie porozumiec i rozwiazac rózne problemy miedzy nami. Doszlismy do wniosku, ze nie mozemy juz ze soba razem mieszkac i postanowilismy sie rozwiesc. Zdajemy sobie sprawe, ze to bardzo bolesna decyzja. Oboje bardzo cie kochamy i nigdy nie przestaniemy cie kochac. Zrobimy wszystko, zebys nadal mial(a) mame i tate, tak jak dotychczas. Ale bedziemy mieszkac oddzielnie.



To oczywiscie tylko „esencja” jednej z propozycji takiej rozmowy. Przygotuj sie na reakcje emocjonalne (placz, zlosc) i wiele pytan, choc nie wszystkie beda wypowiedziane od razu. Uprzedzajac je, powiedz, gdzie dziecko bedzie mieszkac, co sie nie zmieni w jego zyciu a co ulegnie zmianie.



Jezeli rozmawiasz ze starszym dzieckiem, powiedz, co robiliscie, zeby ocalic malzenstwo. Nie rób z siebie ofiary (drugiej strony) ani „jedynego sprawiedliwego”, który musi odejsc, bo dluzej nie moze zniesc „tej chorej sytuacji”.
W kazdym jednak przypadku, bez wzgledu na to, czy rozmawiasz z dzieckiem sam(a), czy razem z zona/mezem, uznaj i uszanuj uczucia twojego dziecka. Pozwól mu sie wyplakac, wykrzyczec, zrozum jego ból. Przygotuj sie, ze bedziesz musial(a) powtórzyc te trudna wiadomosc jeszcze nie raz – na przyklad, gdy kladac je spac uslyszysz: „Zostaniesz z nami na noc?#8221;.