mapa strony       newsletter       english
Kontakty z dzieckiem - STUDIUM
Studium przypadku: Kontakty ojca z dzieckiem po rozstaniu
Uwaga. Imiona i nazwiska zmienione.
Opis sytuacji

Panstwo Iwona i Bogdan Rak zglosili sie do osrodka mediacyjnego, aby ustalic sposób kontaktowania sie ojca z dzieckiem po rozstaniu malzonków. Panstwo Rak mieli osmioletni staz malzenski i trzyletniego syna Adama. Ich sytuacja finansowa byla dobra.
Zglaszajac sie do osrodka oboje byli zgodni, ze chca sie rozwiesc. Pozew zostal wniesiony przez pania Rak przed rozpoczeciem mediacji. W trakcie mediacji okazalo sie, ze glównym motywem decyzji o rozstaniu jest zwiazek pana Raka z nowa partnerka oraz jego chec ponownego zalozenia rodziny. Pani Iwona bardzo bolesnie przezywala zdrade meza, wyrazala jednak zgode na rozwód, twierdzac, iz w sensie emocjonalnym ich malzenstwo rozpadlo sie juz dawno. Najwazniejsza kwestia sporna byl sposób kontaktowania sie pana Bogdana z synem. W momencie zgloszenia sie stron do mediacji bylo to bardzo utrudnione.
Dodatkowa kwestia bylo pragnienie pana Bogdana, aby syn mial mozliwosc swobodnego odwiedzania go w jego nowym domu, w którym mieszkal ze swoja partnerka. Zona zdecydowanie nie wyrazala na to zgody.

Przebieg mediacji
Przeprowadzono dwie trzygodzinne sesje mediacyjne. Strony koncentrowaly sie na przeszlosci ujawniajac bardzo silne, negatywne emocje. Podczas sesji dominowaly zachowania pani Iwony wyrazajace jej poczucie krzywdy i chec wziecia odwetu za zdrade meza. Towarzyszyly temu brutalne w tresci, choc obojetne w tonie, obrazliwe sformulowania meza adresowane do zony. Nieustanne przerywanie sobie, wzajemne oskarzanie sie o klamstwo, wyciaganie intymnych szczególów z zycia wspólmalzonka i inne podobne negatywne zachowania sprawily, ze wieksza czesc sesji odbywala sie w formie spotkan na osobnosci. Rozdzielenie obu stron bylo przelomem i pozwolilo na odzyskanie przez nie umiejetnosci racjonalnej oceny sytuacji i podjecie próby wypracowania wspólnego porozumienia.

Rezultatem mediacji bylo uzgodnienie porozumienia dotyczacego nastepujacych kwestii:
Kontakty pana Bogdana z synem beda sie odbywaly 3 razy w tygodniu w srody i piatki od godziny 17.00 do 20.30, a w soboty od 10.00 do 18.00.
Spotkania beda sie odbywaly w taki sposób, aby w jak najwiekszym stopniu ograniczyc koniecznosc bezposredniego kontaktu malzonków ze soba (dotyczy to przede wszystkim form przekazywania sobie syna oraz sposobów komunikowania sie - SMSy, e-mail, w ostatecznosci telefon).
Kontakty syna z nowa partnerka pana Bogdana beda mozliwe nie wczesniej niz po uplywie szesciu miesiecy od podpisania porozumienia.
Sposób odnoszenia sie malzonków do siebie, zwlaszcza w obecnosci dziecka: pani Iwona i pan Bogdan zobowiazali sie nie uzywac negatywnych okreslen ani nie przedstawiac osoby bylego wspólmalzonka w zlym swietle w obecnosci syna.
Sposób kontaktowania sie dziecka z dziadkami: Pan Bogdan samodzielnie zapewni kontakty syna z dziadkami (ze swoimi rodzicami), pani Iwona nie bedzie odwiedzac rodziców pana Bogdana do konca roku.
Sposób spedzania najblizszych wakacji: Pan Bogdan spedzi z synem dwa tygodnie wakacji w drugiej polowie lipca, pani Iwona poinformuje pana Bogdana w ciagu 7 dni, gdzie i w jakim terminie bedzie spedzala wakacje z synem.
Sposób rozwiazywania kwestii spornych w przyszlosci: Panstwo Rak beda rozwiazywac wszelkie przyszle konflikty na drodze bezposrednich negocjacji (bez wlaczania w nie dziecka i swoich rodziców). Panstwo Rak zglosza sie do Centrum Mediacji Partners Polska przed uplywem szesciu miesiecy od podpisania porozumienia, aby ustalic zasady kontaktowania sie ojca z synem w obecnosci nowej partnerki pana Bogdana.

Korzysci dla stron i ich dziecka
Mediacja stworzyla realna mozliwosc kontaktu dziecka z ojcem i rozwoju ich wiezi zgodnie z potrzebami dziecka. Mimo ze matka nie kwestionowala prawa ojca do spotkan z synem, widzac jak silna i pozytywna jest ich relacja, to jednak bardzo silne negatywne emocje zarówno po stronie zony, jak i meza, powodowaly, ze spotkaniom tym towarzyszyly burzliwe awantury, wzajemne oskarzenia, czasem dochodzilo wrecz do rekoczynów. Podczas pierwszej sesji mediacyjnej pan Bogdan oswiadczyl nawet, ze ograniczy spotkania z synem do minimum, poniewaz kontakty z zona sa dla niego zbyt trudne i wyniszczajace. Podczas mediacji stalo sie mozliwe wypracowanie takiego sposobu kontaktowania sie ojca z synem, który bedzie ograniczal mozliwosc wystepowania konfliktów miedzy malzonkami. Ustalenia mediacyjne zapewnily ojcu i dziecku realizacje prawa do kontaktów i mozliwosc budowania wiezi.
Wyciszenie emocji i zbudowanie podczas mediacji podstaw do wzajemnego zrozumienia miedzy malzonkami zwiekszyly szanse na ich wspólprace jako rodziców w sprawach wychowania wspólnego dziecka.
Uzgodniony sposób kontaktowania sie syna z ojcem oraz jego nowa partnerka zwiekszyl poczucie bezpieczenstwa obydwojga rozwodzacych sie malzonków oraz zmniejszyl koszty psychiczne i emocjonalne przez nich ponoszone.
Sposób ten chroni dziecko przed negatywnymi skutkami rozgrywajacych sie na jego oczach konfliktów i zwieksza szanse, by nie bylo wiklane w te konflikty, jako sojusznik któregokolwiek z rodziców.
Umozliwiony zostal kontakt dziecka z dziadkami, który przed mediacja byl znacznie utrudniony.

Korzysci dla wymiaru sprawiedliwosci
Wypracowane porozumienie skróci czas postepowania rozwodowego, malzonkowie przedstawia bowiem na sali sadowej zgodna wersje swoich oczekiwan dotyczacych wladzy rodzicielskiej, opieki nad dzieckiem i kontaktów ojca z synem.
Uzgodnione dobrowolnie i w sposób satysfakcjonujacy dla obydwu stron porozumienie zwieksza szanse na wykonanie wyroku rozwodowego i ogranicza niebezpieczenstwo, ze po przeprowadzonym postepowaniu rozwodowym sprawa wrócilaby do sadu rodzinnego.