mapa strony       newsletter       english
Mediacja rodzinna
W sprawach rodzinnych mediator pomaga czlonkom rodziny w przeprowadzeniu trudnej rozmowy w sposób bezpieczny, uporzadkowany, spokojny, tak by zmierzala w kierunku odpowiadajacych wszystkim stronom uzgodnien.

Jak przebiega mediacja rodzinna?

Mediacje zwykle prowadzi para wykwalifikowanych mediatorów (kobieta i mezczyzna). Ich rola jest przede wszystkim ulatwienie procesu porozumiewania sie miedzy stronami. Mediatorzy sa w tym procesie bezstronni, czyli nie opowiadaja sie za zadna ze stron i w równym stopniu angazuja sie w pomoc kazdej z nich. Nie oceniaja zarówno osób, ich zachowan jak i proponowanych rozwiazan. Pozostaja neutralni wobec sposobu rozwiazania konfliktu i czynionych przez strony uzgodnien.
Mediatorzy akceptuja wszelkie rozwiazania (w tym równiez brak porozumienia), które strony uwazaja za wlasciwe w ich sytuacji. Odpowiedzialnosc za rozwiazanie konfliktu oraz ksztalt porozumienia spoczywa na stronach. Mediacja ma charakter poufny. Sesja mediacyjna trwa srednio od dwóch do czterech godzin. Na ogól potrzebne sa dwa lub trzy spotkania. Wlasciwy proces mediacji poprzedza spotkanie konsultacyjne, podczas którego strony konfliktu i mediatorzy wzajemnie sie poznaja. Obecnosc dzieci jest w tej fazie mile widziana.

UDZIAL DZIECKA W MEDIACJI

W jakich sprawach mediacja rodzinna moze byc przydatna?


Konflikt - w sytuacji konfliktu rodzinnego i malzenskiego.
Rozstanie - w sytuacji, gdy malzonkowie staja w obliczu decyzji o rozstaniu.
Rozwód - w sytuacji okolorozwodowej, czyli przed rozwodem, (kiedy malzonkowie podjeli juz decyzje o rozstaniu), w trakcie rozwodu, a takze po rozwodzie.

W jakich sprawach nie mediujemy?

Kiedy w rodzinie ma miejsce przemoc.
Kiedy do rozwiazania problemu potrzebna jest pomoc terapeutyczna.
Kiedy jedna ze stron nie wyraza checi udzialu w mediacji.