mapa strony       newsletter       english
Opieka naprzemienna/równoważna

W Polsce najczęściej sprawowanie opieki rodzicielskiej jest powierzane matkom – w 2014 r. w ok. 61%, w 33% obojgu rodzicom, zaś tylko w 4,5% ojcom. Sytuacja wychowywania przez samotna matke powoduje szereg konsekwencji dla dzieci: np. chlopcy traca mozliwosc identyfikowania sie z rola meska – nieobecnosc ojca po rozwodzie w zyciu chlopca zwiazana jest z wiekszym ryzykiem zachowan agresywnych, poniewaz brakuje modelu ksztaltujacego samokontrole i dojrzalosc. W efekcie slabej samokontroli mlodziez moze ujawniac agresje i wysoka niekontrolowana aktywnosc seksualna. Jesli chodzi o dziewczynki, sa one narazone na wytworzenie w sobie negatywnego obrazu mezczyzny, uwiklanie w niestabilne zwiazki, wczesne rozpoczynanie aktywnosci seksualnej. Gdy dziecko, niezaleznie od plci, ma silna wiez emocjonalna z ojcem a pozostaje pod opieka matki, bywa, ze czuje sie zmuszone do ukrywania pozytywnych uczuc do ojca, nie chcac narazic sie matce.

Jednym z najwazniejszych warunków adaptacji dziecka po rozwodzie jest dostep dziecka do obojga rodziców. Dzieci bedace w kontakcie z obojgiem rodziców, kontakcie zaspokajajacym potrzeby dziecka, lepiej i szybciej radza sobie z rozwodem. Badania pokazuja, ze dzieci, nad którymi rodzice sprawuja wspólna opieke, maja mniej problemów emocjonalnych, wyzsze poczucie wlasnej wartosci, maja lepsze relacje z rodzicami i rówiesnikami, niz dzieci, które maja kontakt tylko z jednym z rodziców

Te argumenty psychologów coraz czesciej trafiaja do przekonania rodziców i sedziów, którzy coraz czesciej decyduja sie na tzw. opieke naprzemienna (równoważną). W przypadku takiej opieki dzieci spedzaja podobna ilosc czasu z kazdym z rodziców np. mieszkaja kilka dni (tydzien, dwa tygodnie, miesiac) z jednym rodzicem i podobny czas z drugim. Oboje rodzice wspólnie decyduja o kwestiach dotyczacych wychowania, moga o tym rozstrzygnac w ramach ustalania tzw. planu rodzicielskiego (wychowawczego) to jest okreslenia szeregu spraw dotyczacych dziecka w przyszlosci, spraw, o których zazwyczaj rodzice decyduja wspólnie.

Opieka naprzemienna, jakkolwiek pozadana ze wzgledu na interes psychologiczny dziecka, wymaga od rodziców spelnienia kilku warunków, naleza do nich:








  • wysoki poziom wspólpracy; jasnosc jakie obowiazki naleza do każdego rodzica
  • elastycznosc (łatwe dostosowywanie się do zmian) rodziców
  • bliskie miejsca zamieszkania obojga rodziców
  • nieuwiklanie dziecka po stronie któregos z rodziców
  • mozliwosc utrzymywania przez dziecko przyjazni i aktywnosci w obu domach
  • umiejetnosc wsluchiwania sie w potrzeby dziecka i wrazliwosc na niedogodnosci opieki naprzemiennej