mapa strony       newsletter       english
Tata na zawsze

Poprzez prowadzone przez nas warsztaty "Tata na zawsze" pragnęliśmy wesprzeć tych ojców, którzy chcieli się dowiedzieć, w jaki sposób spędzać czas będąc z dzieckiem, jak budować relacje na odległość, tak aby nie stracić więzi i nie zmniejszyć swego udziału w życiu dziecka oraz w jaki sposób komunikować się z była partnerką w sprawach dotyczących dziecka. Ważne było dla nas koncentrowanie się na budowaniu pozytywnych relacji, co często bywa trudne, zamiast na walce o to kto ma większe prawa do dzieci. Podstawowym założeniem było to, że dzieci maja prawo do obojga rodziców i dlatego warto szukać konstruktywnych rozwiązań, które zaspokoją potrzeby wszystkich stron, a przede wszystkim potrzeby dzieci.W sobotę 21 października 2006 odbyły się warsztaty dla ojców "Tata na zawsze". Przybyło na nie 20 wyjątkowych mężczyzn z całej Polski, z czego się bardzo cieszymy. W imieniu wszystkich prowadzących zajęcia gorąco dziękujemy uczestnikom za aktywny udział w warsztatach - mamy nadzieje, że to spotkanie wpłynęło pozytywnie na Wasze relacje z dziećmi.

Zajęcia koncentrowały się wokół trzech głównych tematów: jak powiedzieć dziecku o rozstaniu czy rozwodzie, jak zabiegać o prawa ojca w sadzie i jak rozpoznawać zagrożenia w rozwoju dziecka. Oprócz mediatorów-trenerów Fundacji Partners Polska (Maciej Tański, Magda Fronczewska, Robert Boch) zajęcia były prowadzone przez dr Izabelę Krauze i mec. Anne Apanasowicz.Szczegółowe tematy:


1) Mężczyzna w relacji z byłą żoną/partnerką
- jak pomóc dziecku przejść przez rozstanie rodziców
- co powinni uzgodnić rozstający się rodzice (tworzenie "planu rodzicielstwa")
- jak konstruktywnie kształtować relacje z byłą żoną i - ewentualnie - jej nowym partnerem
- jak radzić sobie ze sprawami konfliktowymi

2) Ojciec w relacji z dzieckiem
- sytuacja psychologiczna dziecka - jak dzieci rozumieją rozwód i jak reagują na rozstanie rodziców
- jak postępować z dzieckiem w kontekście rozstania - jak nie angażować dziecka w swoją relację z była żoną/partnerką
- jak często kontaktować się z dzieckiem i w jaki sposób
- jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, jak odpowiadać na "najczęściej zadawane pytania" dzieci
- gdy dziecko potrzebuje pomocy specjalisty…

3) Rodzice w trakcie rozwodu
- co zrobić, by chronić swoje dziecko w procesie rozwodowym
- podejmowanie decyzji o przyszłości dziecka w procesie rozwodowym
- mediacja w procesie rozwodowym

Duże zainteresowanie problematyką kształtowania relacji ojców z dziećmi i rodziców miedzy sobą skłoniło nas do podjęcia decyzji o powtórzeniu (wzbogaconych o nowe elementy) warsztatów dla ojców. Odbyły się one na początku 2007 roku.Obecnie nie prowadzimy naboru na kolejna edycje warsztatów.