mapa strony       newsletter       english
16.07.2013
Mediacje w Gruzji

Jak chcemy to osiągnąć?

Rozpoczęliśmy równolegle kilka działań. Na ich namacalne efekty trzeba jeszcze trochę poczekać, ale już dziś możemy ujawnić, czego można się spodziewać.

Zakładamy dwa ośrodki mediacyjne w Tbilisi i Gori. Będą to miejsca, w których (co oczywiste) prowadzone będą mediacje, ale które także będą promować ten pozasądowy sposób rozwiązywania konfliktów wśród m.in. prawników, organizacji pozarządowych i instytucji biznesowych. Będą edukować społeczeństwo o korzyściach ze stosowania mediacji w konfliktach rodzinnych, sąsiedzkich czy pracowniczych, także tych na tle etnicznym.


We wrześniu odbędą się szkolenia dla przyszłych mediatorów i rzeczników idei mediacji w Gruzji. Planujemy zarówno warsztaty z zakresu prowadzenia mediacji, jak i z umiejętności mówienia o niej, promowania, a także istotnych w tym kontekście umiejętności komunikacyjnych.


Mówić o mediacji można wiele. Chcielibyśmy móc ją również pokazać. Dlatego nakręcimy filmy pokazujące modelowy przebieg mediacji, ilustrujące zastosowanie przekazanej podczas szkoleń teorii w praktyce. Planujemy dwie takie ilustracje: jedna pokazywałaby mediację rodziną, druga gospodarczą. Mamy nadzieję, że filmy będą nie tylko narzędziem kształcenia mediatorów, ale i promowania mediacji.


Chcemy podzielić się polskimi doświadczeniami płynącymi z wdrażania mediacji do systemu prawnego i prowadzenia różnych strategii jej promowania. Wierzymy, że nasze spostrzeżenia mogą być pomocne w zapoczątkowanym już w Gruzji procesie wprowadzania alternatywnych, pozasądowych metod rozwiązywania konfliktów. Może pozwolą uniknąć jakichś błędów? Może usprawnią działania na tym nowym wciąż gruncie? Może zainspirują do tworzenia jeszcze lepszych rozwiązań? Mamy taką nadzieję – dlatego pracujemy nad publikacją książkową na ten temat. Pochwalimy się efektami.


Do listopada będzie się działo w samej Gruzji jeszcze wiele, np:

  • Konferencja podczas Międzynarodowego Dnia Mediacji promująca mediację wśród instytucji i osób, od których zależy wzmocnienie pozycji mediacji w praktyce rozwiązywania sporów w Gruzji. Będzie to okazja do spotkania polskich i gruzińskich ekspertów, wymiany doświadczeń, dyskusji o drogach rozwoju mediacji, o napotykanych dotąd trudnościach, o możliwej dalszej współpracy.

  • Spotkania robocze w sądach, izbach gospodarczych, kancelariach prawnych, organizacjach pozarządowych, a więc w miejscach, które znacząco mogą wpływać na rozpowszechnianie wiedzy o naszym projekcie i samej mediacji.

  • Dni otwarte i bezpłatne konsultacje w nowo otwartych ośrodkach mediacyjnych.

  • Upowszechnianie materiałów informacyjnych o mediacji...

O tym jednak więcej w kolejnych relacjach.



Zapraszamy na stronę naszych Partnerów:

Stowarzyszeniem Most Przyjaźni „Kartlosi”: www.qartlosi.org (również w polskiej wersji językowej)

Centrum Mediacji w Tbilisi: www.mediationcentre.ge

Projekt  jest  współfinansowany  ze  środków programu  Wsparcie  Demokracji  finansowanego  w  ramach  programu  polskiej  współpracy  rozwojowej Ministerstwa  Spraw  Zagranicznych  RP  w  2013  r.
........................