Czym jest mediacja?

Mediacja to Twoja rozmowa z drugą osobą o trudnych sprawach prowadzona w obecności mediatora – osoby, która pomoże się porozumieć i będzie dbać, aby nikt nie poczuł się stratny czy pokrzywdzony.


umów się na mediację

 

 

Tata na zawsze

Poprzez prowadzone przez nas warsztaty „Tata na zawsze” pragnęliśmy wesprzeć tych ojców, którzy chcieli się dowiedzieć, w jaki sposób spędzać czas będąc z dzieckiem, jak budować relacje na odległość, tak aby nie stracić więzi i nie zmniejszyć swego udziału w życiu dziecka oraz w jaki sposób komunikować się z była partnerką w sprawach dotyczących dziecka. Ważne było dla nas koncentrowanie się na budowaniu pozytywnych relacji, co często bywa trudne, zamiast na walce o to kto ma większe prawa do dzieci. Podstawowym założeniem było to, że dzieci maja prawo do obojga rodziców i dlatego warto szukać konstruktywnych rozwiązań, które zaspokoją potrzeby wszystkich stron, a przede wszystkim potrzeby dzieci.

W sobotę 21 października 2006 odbyły się warsztaty dla ojców „Tata na zawsze”. Przybyło na nie 20 wyjątkowych mężczyzn z całej Polski, z czego się bardzo cieszymy. W imieniu wszystkich prowadzących zajęcia gorąco dziękujemy uczestnikom za aktywny udział w warsztatach – mamy nadzieje, że to spotkanie wpłynęło pozytywnie na Wasze relacje z dziećmi.

Zajęcia koncentrowały się wokół trzech głównych tematów: jak powiedzieć dziecku o rozstaniu czy rozwodzie, jak zabiegać o prawa ojca w sadzie i jak rozpoznawać zagrożenia w rozwoju dziecka. Oprócz mediatorów-trenerów Fundacji Partners Polska (Maciej Tański, Magda Fronczewska, Robert Boch) zajęcia były prowadzone przez dr Izabelę Krauze i mec. Anne Apanasowicz.

Szczegółowe tematy:

 

1) Mężczyzna w relacji z byłą żoną/partnerką
– jak pomóc dziecku przejść przez rozstanie rodziców
– co powinni uzgodnić rozstający się rodzice (tworzenie „planu rodzicielstwa”)
– jak konstruktywnie kształtować relacje z byłą żoną i – ewentualnie – jej nowym partnerem
– jak radzić sobie ze sprawami konfliktowymi

2) Ojciec w relacji z dzieckiem
– sytuacja psychologiczna dziecka – jak dzieci rozumieją rozwód i jak reagują na rozstanie rodziców
– jak postępować z dzieckiem w kontekście rozstania – jak nie angażować dziecka w swoją relację z była żoną/partnerką
– jak często kontaktować się z dzieckiem i w jaki sposób
– jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, jak odpowiadać na „najczęściej zadawane pytania” dzieci
– gdy dziecko potrzebuje pomocy specjalisty…

3) Rodzice w trakcie rozwodu
– co zrobić, by chronić swoje dziecko w procesie rozwodowym
– podejmowanie decyzji o przyszłości dziecka w procesie rozwodowym
– mediacja w procesie rozwodowym

Duże zainteresowanie problematyką kształtowania relacji ojców z dziećmi i rodziców miedzy sobą skłoniło nas do podjęcia decyzji o powtórzeniu (wzbogaconych o nowe elementy) warsztatów dla ojców. Odbyły się one na początku 2007 roku.

Obecnie nie prowadzimy naboru na kolejna edycje warsztatów.

 


Projektowanie stron www Poznań