Czym jest mediacja?

Mediacja to Twoja rozmowa z drugą osobą o trudnych sprawach prowadzona w obecności mediatora – osoby, która pomoże się porozumieć i będzie dbać, aby nikt nie poczuł się stratny czy pokrzywdzony.

 

Księgarnia

Publikujemy broszury skierowane zarówno do rodzin będących w kryzysie, jak i specjalistów pomagających takim rodzinom. Większość z nich dostępna jest w sprzedaży wysyłkowej, jak również w sprzedaży w siedzibie naszego Centrum. Pozycje, których nakład się wyczerpał, dostępne są bezpłatnie w formie elektronicznej jako pdf.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA BY OTRZYMAĆ DARMOWE MATERIAŁY.  W TYM CELU PODAJ PONIŻEJ ADRES EMAIL. POCZEKAJ NA EMAIL Z POTWIERDZENIEM A OTRZYMASZ KOD. 

KŁÓTNIA I CO DALEJ

Publikacja przeznaczona jest dla wszystkich, którzy po raz kolejny pokłócili się ze swoim partnerem i po raz kolejny poczuli bezradność i bezsilność. Dla tych, którzy chcieliby sprawić, aby takie sytuacje więcej się nie zdarzały w ich życiu, ale nie wiedzą, w jaki sposób do tego doprowadzić. Jest ona zbiorem ćwiczeń, porad i wskazówek mających ułatwić wychodzenie z trudnych sytuacji, jakimi są powtarzające się w związku kłótnie.

MOI RODZICE SIĘ ROZWODZĄ

Jeśli się martwisz rozstaniem rodziców, to najlepiej porozmawiaj z osobami, które dobrze znasz i lubisz – z dziadkami, starszym rodzeństwem, koleżanką, przyjacielem, wychowawczynią czy psychologiem szkolnym.  Są też instytucje i organizacje, gdzie pracują ludzie, którzy pomagają dzieciom w trudnych sytuacjach i służą swoją radą.

49 PYTAŃ O MEDIACJĘ RODZINNĄ

Przewodnik, który w przystępny sposób przybliża czytelnikowi mediację w sprawach rodzinnych, aby łatwiej mógł podjąć decyzję o skorzystaniu z pomocy mediatora, gdy wejdzie w spór z kimś z rodziny. Jest przeznaczony dla wszystkich, którzy czują się bezsilnie i których ogarnia niepewność w obliczu konfliktu rodzinnego – którzy nie wiedząc jak rozwiązać zawikłane i bolesne sprawy rodzinne, nie angażując w to wymiaru sprawiedliwości, traktując to jako ostateczność. Jest także dla tych, którzy już znaleźli się w sądzie i mediacja może być dla nich szansą, by szybko i efektywnie rozwiązać palące problemy z korzyścią dla siebie i swych bliskich.
NAKŁAD DRUKOWANY WYCZERPANY!

Wydawca: Fundacja Partners Polska ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Dobra rozmowa – dobra rodzina”; ss. 44, Warszawa 2008.

DZIECKO W ROZWODZIE - poradnik dla rodziców

Poradnik jest kierowany przede wszystkim do rozstających się rodziców. Naszym celem jest przekazanie w syntetyczny sposób wiedzy o tym, co rodzice mogą zrobić, aby w sytuacji rozwodu pomóc dziecku i zadbać o jego potrzeby. Piszemy również o tym, jak rozmawiać z byłą żoną lub mężem o sprawach dotyczących dziecka, jak ustalić plan wychowania po rozstaniu, jak wygląda ochrona praw dziecka w sądowym postępowaniu rozwodowym i jakie organizacje mogą służyć specjalistyczną pomocą w sytuacji kryzysu. 

Wydawca: Fundacja Partners Polska; ss. 44, Warszawa 2005.

Autorzy: Maciej Tański, Agnieszka Szelągowska, Rafał Milewski, Stanisław Kordasiewicz, Michał Rolirad. Redakcja: Maciej Tański

DZIECKO W ROZWODZIE - poradnik dla specjalistów

Poradnik kierowany do osób, które z racji zawodu, mają do czynienia z rodzicami w kryzysie rozwodowym i zwracają uwagę na potrzeby i prawa dzieci. Poradnik kierowany jest do sędziów, adwokatów, kuratorów, biegłych, terapeutów, pracowników socjalnych, psychologów i pedagogów szkolnych, nauczycieli, pracowników organizacji pozarządowych zajmujących się tą problematyką oraz mediatorów rodzinnych. Opisujemy jak wielkie znaczenie dla dzieci w sytuacji rozwodowej mają sposoby rozwiązywania konfliktów między rodzicami, jakie są możliwości pomocy i jak można z nich korzystać. Przedstawiamy polskie regulacje prawne dotyczące mediacji oraz prawa chroniące dzieci w rozwodzie. Podajemy też obszerny spis instytucji i specjalistów służących pomocą dzieciom i rodzicom. 

Wydawca: Fundacja „Partners” Polska ze środków Ambasady Królestwa Niderlandów (MATRA/KAP Program); ss. 32, Warszawa 2005.

Autorzy: Rafał Milewski, współpraca: Maciej Tański

SKARB MEDIATORA

Obszerny zbiór tekstów z zachodniej, specjalistycznej literatury, obejmujący zagadnienia niezbędne w wykształceniu każdego mediatora. W „Skarbie” można znaleźć uniwersalną wiedzę o mediacji, między innymi: jej zasady i modele procesu, informacje o możliwościach zastosowania mediacji i korzyściach z niej płynących. Zaletą „Skarbu” jest to, że zawiera on dużo praktycznych, niezwykle ważnych i przydatnych wskazówek co do pracy mediatora. Czytelnik dowie się, jak postępować w kontakcie ze stronami, jak stosować techniki służące zbliżaniu stanowisk stron i strategie radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Są tu przykłady różnego rodzaju pytań przydatnych mediatorowi w prowadzeniu mediacji. Osobny rozdział poświęcony jest prowadzeniu praktyki mediacyjnej, w którym między innymi można znaleźć informacje o tym, jak przyjmować sprawy do mediacji, jak formułować porozumienie mediacyjne oraz jakie formularze są przydatne w prowadzeniu ośrodka mediacyjnego.

Wydawca: Fundacja Partners Polska; ss. 90, Warszawa 2006.

Redakcja i opracowanie tekstów: Rafał Milewski, przekład: Tadeusz Baszniak, Robert Gałązka, Katarzyna Piotrowska-Cholewińska.

 

TATA NA ZAWSZE

Poradnik kierowany przede wszystkim do ojców po rozstaniu, niemieszkających z własnymi dziećmi. Podstawowym celem jest przekazanie wiedzy o tym jak budować relacje z byłą partnerką oraz jak budować więź z dzieckiem, zarówno kiedy się z nim przebywa, jak i na odległość. Dajemy przykłady różnych form spędzania czasu ojca z dzieckiem oraz rozlicznych form tworzenia więzi, kiedy się z nim nie przebywa na co dzień. Zarazem informujemy o olbrzymiej wadze tych kontaktów. W dziale zatytułowanym „Rodzicielski plan wychowawczy” piszemy również o tym, jak rozmawiać z byłą partnerką o sprawach dotyczących dziecka, jak zaplanować przyszłość po rozstaniu.

Wydawca: Fundacja „Partners” Polska ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Świadome ojcostwo na każdym etapie życia dziecka”; ss. 44, Warszawa 2006.

Autorzy: Maciej Tański i Robert Boch, konsultacja: Izabela Krauze.